Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mikroregión CEDRON - NITRAVA, okres NitraHľadať
 
 

Kultúra a história

Kultúra

Územie MAS CEDRON - NITRAVA zahŕňa množstvo zaujímavých stavieb s bohatou architektúrou, o čom svedčia najmä kaštiele a hrady. Ich neodmysliteľnou súčasťou sú stavby, ktorých základy už dnes nestoja. K nim patrí hrad v Šuranoch či kaštieľ v Komjaticiach, ktoré už dnes, bohužiaľ, neexistujú.

Unikátmi tohto územia sú kaštieľ v Mojmírovciach a v Palárikove. Očarili nielen svojou krásou, ale aj rozmanitými záhradami či sochami. Región zahŕňa aj menšie kaštiele a kúrie, ktoré sú tiež výnimočné: Wágnerov kaštieľ v časti Cabaj, kaštieľ  v Bánove, kaštieľ Michal nad Žitavou. Architektonické umenie je výrazne vidieť na kostoloch, napr. Rímskokatolícky Kostol sv. Vendelína v Jatove, ktorý má neobvyklú architektúru, Kostol svätej Alžbety v Komjaticiach, či Kostol sv. Ladislava v Mojmírovciach. Drobné múzeá sa nachádzajú tiež v obciach  v podobe pamätných izieb. V interiérovej časti alebo v okolí kostolov sa nachádzajú sochy, ktoré predstavujú svätca alebo patróna kostola.  Drobné múzeá sa nachádzajú tiež v obciach Rastislavice, Mojmírovce a Cabaj-Čápor, v podobe pamätných izieb.

V malom mestečku Šurany sa nachádza hneď niekoľko kostolov.  Ortodoxná synagógav‌ Šuranoch‌ (národná‌ kultúrna‌ pamiatka) patrí‌ medzi‌ skvosty synagogálnej‌ architektúry‌ na‌ Slovensku. Lokalita Zámeček na nachádza okraji obce Nitriansky Hrádok (časť mesta Šurany). Táto lokalita patrí k najbohatším archeologickým náleziskám v strednej Európe. Kvôli množstvu vzácnych nálezov sa zvykne označovať aj názvom „slovenská Trója“. V spomínanom území sa od tretieho tisícročia pred našim letopočtom rozkladalo opevnené praveké osídlenie. Najvýznamnejším nálezom je Hrádocká Venuša.

K zaujímavostiam obce Jatov patrí zvláštna stavba - pohrebná Kaplnka sv. Vendelína. Stavba vznikla v čase tureckých vojen a bola postavená ako turecké kúpele.

Poľovnícky Kaštieľ Palárikovo bol postavený v polovici 18. storočia a je obklopený 50 ha anglickým parkom.

Na území obce Mojmírovce sa nachádza niekoľko národných kultúrnych pamiatok. Zaujímavosťou je Kaštieľ Mojmírovce, ktorý bol postavený v roku 1721 rodinou Huňady. Je národnou kultúrnou pamiatkou, slúži ako hotel a bývalá koniareň je prestavaná na moderné kongresové centrum. V parku sa nachádza letohrádok kniežaťa Aldobrandíniho, ktorý je prestavaný na regionálne múzeum. V obci je  rodný dom Antona Grasalkoviča, ktorý pôsobil na dvore Márie Terézie. Poľovníkom aj iným návštevníkom môže poslúžiť poľovnícka strelnica na asfaltové holuby, ktorá spĺňa kritériá streleckej ligy a je situovaná vo veľmi peknom prírodnom prostredí.

Na území obce Štefanovičová sa nachádza 100 ročná kaplnka postavená v roku 1916 ruskými vojenskými zajatcami, ktorí slúžili grófovi Nemešovi v Komjaticiach.

V obci Veľká Dolina sa nachádza historická drevená zvonica a chránený strom  Brest.


 

História

Z historické hľadiska ide o územie, ktoré bolo osídľované v dávnej minulosti práve z toho dôvodu, že vždy boli v tejto lokalite výborné podmienky pre život. Archeologické náleziská, ktoré sa tu nachádzajú svedčia o tom, že život tu bol už okolo roku 600 pred n.l.

Prvé písomné zmienky o obciach v území sú známe z rokov 1113 – 1386. Obce územia postupne patrili buď rôznym šľachtickým rodom, zemepánom, alebo biskupstvám.

Najvýznamnejšími šľachtickými rodmi v území, ktoré ovplyvňovali rozvoj boli: Fogáchovci, Pázmanyovci, Károlyovci, Huňadyovci, Wodiarenovci, Nemešovci, Grasalkovičovci,...

Rodina Antona Grasalkoviča, rodina Huňadyocov a rodina Károlyvcov spája niektoré obce zo severnej časti regiónu s južnou časťou územia z historického hľadiska. Dodnes v území existujú historické stavby (kaštiele, kúrie, kostoly), historické parky a tradície,  ktoré tu po týchto rodinách zostali.

Anton Grasalkovič sa v Mojmírovciach narodil a v dospelosti vlastnil okrem iného aj Komjatice, kde dal postaviť kostol aj letohrádok (ktorý sa ale nezachoval). Huňadyovci vlastnili v rámci riešeného územia Mojmírovce, Veľkú Dolinu, Štefanovičovú, Poľný Kesov. Svoje aktivity vykonávali aj v Rastislaviciach. Udržiavali priateľské vzťahy s rodinou Károlyovcov, ktorá vlastnila Palárikovo a doteraz je tam známy poľovnícky kaštieľ. V Mojmírovciach stojí kaštieľ a koniareň rodiny Huňadyovcov, budovy sú prestavané na hotel a kongresové centrum.

V obciach regiónu sa postupne rozvíjalo poľnohospodárstvo, remeselníctvo, včelárstvo, chov koní,...teda vždy v území CEDRON – NITRAVA prevládal vidiecky spôsob života.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka